Przedsiębiorcy, których interesuje wynajem długoterminowy floty, zapewne szukają odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Mając na uwadze, że choć wynajem floty samochodowej dostępny jest na polskim rynku od ponad 20 lat, niektórzy niewiele o nim wiedzą, w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy poruszyć kilka istotnych kwestii. Jeżeli zatem należysz do osób, które zastanawiają się nad tą formą finansowania służbowej floty, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym wpisem.

Wynajem floty a leasing — czym różnią się te dwie formy finansowania?

Wynajem floty samochodowej jest pewną formą leasingu operacyjnego. W tym wypadku, jeśli strony nie ustalą inaczej, przedsiębiorca nie musi dokonywać wykupi samochodu, kiedy zakończy się umowa najmu. Jak zatem porównać wynajem długoterminowy floty do leasingu?Nie da się ukryć, że wynajem floty i leasing pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. Niemniej jednak wynajem floty samochodowej to rozwiązanie skrojone wprost pod firmy, którym zależy na gotowych rozwiązaniach oraz komfortowej eksploatacji. Dlatego też wielu przedsiębiorców, chcąc postawić na najlepszą formę finansowania swojej floty, zastanawia się, czy wybrać leasing czy wynajem długoterminowy floty. Jeżeli należysz do tego grona, zastanów się, która forma będzie dla Ciebie prostsza i wygodniejsza.

Decydując się na wynajem floty przedsiębiorca opłaca comiesięczną, stałą ratę, pokrywając tym samym w zasadzie wszystkie koszty, jakie związane są z eksploatacją samochodu (poza kosztami paliwa, które trzeba ponieść z własnej kieszeni) oraz dodatkowymi opłatami, takimi jak rejestracja, serwis, ubezpieczenie OC, czy ewentualne naprawy oraz wymiana części i opon.

Jeżeli natomiast chodzi o leasing operacyjny, tutaj przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że pod koniec trwania umowy, będzie musiał wykupić samochód. Istotne tutaj jest to, że leasing pozwala również na większą swobodę, jeśli chodzi o użytkowanie samochodu. Po zakończeniu umowy, samochód przechodzi na własność leasingobiorcy. Warto tutaj podkreślić, że comiesięczna rata leasingowa nie pokrywa kosztów ubezpieczenia, wymiany opon, a także innych usług dodatkowych.