Jak w przypadku każdego innego narzędzia, także w przypadku szczypiec do zaciskania można je ocenić jedynie w kontekście konkretnego typu prac. Nie ma szczypiec uniwersalnych, dlatego przy wyborze należy skupiać się na indywidualnych potrzebach, jednocześnie jednak pamiętając, że czasem za kilka złotych więcej można kupić szczypce, jakimi będzie można zacisnąć znacznie więcej różnych opasek, co może opłacić się w przyszłości.

 

Opaski zaciskowe są często umieszczane w miejscach nieszczególnie łatwo dostępnych, więc warto sobie ułatwić życie, wybierając szczypce o ergonomicznej rękojeści. Oczywiście – jest to detal, który na pewno nie jest podstawowym kryterium wyboru, ale jeśli ceny dwóch podobnych pod względem technicznym modeli szczypiec do zaciskania są podobne, warto wybrać te, które będą prawdopodobnie wygodniejsze.

 

Niektóre modele szczypiec konstrukcją przypominają raczej nożyczki i szczęki mają ustawione zawsze w tej samej płaszczyźnie, są jednak i takie modele, w których szczęki można przynajmniej trochę obrócić – ułatwia to pracę w miejscach o ograniczonej dostępności i zwiększa precyzję wykonywanych prac.

 

W zestawach kilkuelementowych znajdować się mogą także elementy dodatkowe, które wprawdzie nie służą samodzielnie do zdejmowania opasek, ale mogą w tym zadaniu pomagać, a jest to wkrętak (najczęściej krzyżowy) oraz hak, którym można przytrzymać opaskę w celu jej naprowadzenia na właściwe miejsce lub zapobieganiu zsunięciu po poluzowaniu. Większe zestawy mają też w komplecie większą ilość szczypiec, na przykład szczypce CLIC oraz CLIC-R do obsługi opasek wielokrotnego użytku.

 

Wybierając zatem szczypce do opasek zaciskowych warto zwrócić uwagę na rodzaj produktu, ilość ewentualnych elementów czy ich konstrukcję. Warto też zastanowić się, do jakich opasek wykorzystywane będą szczypce – dzięki temu możliwe będzie dokonanie zakupu i wybranie takiego sprzętu, który najlepiej się sprawdzi w domu czy warsztacie.