Lekarz medycyny pracy ocenia, czy możemy na wybranym stanowisku o wybranego pracodawcy. Obojętnie, czy musimy wykonać badania wstępne, okresowe czy kontrolne, musi je przeprowadzić lekarz medycyny pracy. Warto wiedzieć, że powinny odbywać się one w godzinach pracy pacjenta, a ich koszt pokrywa pracodawca. Do badań nie trzeba się przygotowywać, należy jednak zabrać ze sobą skierowanie. Jak powinny przebiegać takie badania?
Medycyna pracy dotyczy każdego pracownika
Medycyna pracy pozwala ocenić ogólny stan zdrowia pracownika oraz wpływ na jego czynników występujących w miejscu pracy. Przychodnia ALTERIDA jest wielospecjalistyczną placówką wykonującą badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy w oparciu o Kodeks Pracy i Ustawę o Służbie Medycyny Pracy. Zakres badań zależy od charakteru wykonywanej pracy. Jak często wykonuje się badania medycyny pracy? Jest to określone przez Kodeks Pracy i powinno być przestrzegane przez każdego pracownika oraz pracodawcę. Do lekarza medycyny pracy musi się udać każdy, kto dopiero zaczyna pracować na danym stanowisku. To tak zwane badania wstępne. Badaniom podlegają zarówno osoby pracujące fizycznie, mające kontakt ze szkodliwymi substancjami, jak i pracownicy biurowi. Oprócz badań wstępnych, pracownicy podlegają badaniom okresowym oraz badaniom kontrolnym. Wizyty okresowe powinny odbywać się jeszcze przed upływem ważności poprzedniego zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku. Badania okresowe przeprowadza się raz na 1 – 5 lat, w zależności od zajmowanego stanowiska pracy i wiążących się z tym stanowiskiem zagrożeń.
Przebieg wizyty
Podczas badania lekarz medycyny pracy ma za zadanie ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta pod kątem zajmowanego stanowiska, a także ocenić jaki wpływ na zdrowie będą miały warunki pracy. Wizyta u lekarza medycyny pracy rozpoczyna się zwykle od dokładnego wywiadu lekarskiego. Następnie lekarz wykonuje podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia krwi oraz osłuchanie klatki piersiowej. Zazwyczaj wykonywane są również podstawowe badania krwi. Poza tym, lekarz medycyny pracy może skierować pacjenta na dodatkowe badania przeprowadzane przez lekarza specjalistę. Każdy specjalista wykonuje badania, a następnie wydaje zaświadczenie, z którym należy ponownie udać się do lekarza ogólnego.