Prawo podatkowego w Norwegii bardzo często ulega zmianom, więc każdy z nas powinien podejść do tego bez nerwów, bo podobnie jest w przypadku prawa podatkowego w Polsce. Ostatnią nowością jest Kildeskatt, czyli sposób rozliczenia podatkowego, który wciąż budzi wiele pytań. Co warto o nim wiedzieć? Na czym polega Kildeskatt? Kto może skorzystać z takiego sposobu rozliczenia podatku dochodowego? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Kildeskatt – co to takiego i na czym polega?
Kildeskatt jest nowym sposobem opodatkowania, który wynika poniekąd z nowego sposobu wyliczania zaliczki na podatek dla pracowników zagranicznych, ale pracujących w Norwegii, a więc dla rezydentów Norwegii. Kildeskatt został wprowadzony przez norweski urząd podatkowy (Skatteetaten) od 1 stycznia 2019 roku i zapewnia stałe opodatkowanie zarobków w wysokości 25%.
Warto też wspomnieć, że Kildeskatt zakłada miesięczne rozliczanie dochodu, a to oznacza, że nie opcji zwrotu ani niedopłaty podatku. Ma to oczywiście swoje zalety, ponieważ po zakończeniu roku podatkowego, podatnik nie musi składać żadnego zeznania podatkowego, więc może spokojnie skupić się na swojej pracy.
Kto może skorzystać z Kildeskatt?
Kildeskatt to rozwiązanie, które skierowane jest wyłącznie do pracowników, którzy nie mieszkają na stałe w Norwegii. Zatem na taką formę rozliczenia mogą zdecydować się osoby, które po prostu dojeżdżają do pracy z Polski do skandynawskiego kraju. W szczególności o tym rozwiązaniu powinny pomyśleć pracownicy sezonowi, którzy zdecydowali się na pracę w Norwegii tylko przez jakiś czas.
Wprowadzenie Kildeskatt ma na celu ułatwienie wszystkich spraw rozliczeniowych z podatku dochodowego, które przypomnijmy, że są obowiązkowe dla każdego, kto podjął się pracy zarobkowej w Norwegii. Warto przy tym zaznaczyć, że nie będzie to rozwiązanie dla każdego. Kildeskatt ma pewne ograniczenia i mowa tutaj o wysokości dochodów, ponieważ z tego rozwiązania mogą skorzystać zagraniczni pracownicy, którzy nie osiągnęli zarobków przekraczających wyznaczonej sumy.
Dodatkowo podatnik nie może być rezydentem podatkowym w Norwegii, a więc jego obecność w skandynawskim kraju nie może przekraczać 183 dni w trakcie roku podatkowego (kalendarzowego).
Czy Kildeskatt jest obowiązkowe dla zagranicznych pracowników?
Wydawać by się mogło, że Kildeskatt jest obligatoryjne dla pracowników zagranicznych. Jednak wystarczy poświecić trochę więcej czasu na zebranie informacji, by zauważyć, że nikt nie jest zmuszany do tego, by przejść na nowy sposób rozliczenia. Dodatkowo warto też wspomnieć, że każdy, kto zdecyduje się wybrać Kildeskatt jako sposób rozliczenia na początku roku (np. w styczniu), to nic nie stoi na przeszkodzie, by w dalszej części roku przejść na inny sposób rozliczenia.
Aby wszystko było zgodne z prawem, wystarczy zgłosić chęć zmiany w norweskim Urzędzie Skarbowym oraz do pracodawcy. Warto przy tym zaznaczyć, że zmiana ta może być jednorazowa, więc kolejny raz w danym roku podatkowym nie będzie można wrócić do Kildeskatt.