Ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne – daje nam bowiem wiele przywilejów, gdy jesteśmy chorzy i wymagamy opieki lekarskiej. Uczniowie, studenci, pracownicy, a także zarejestrowani bezrobotni są ubezpieczeni w NFZ, ale co mają zrobić te osoby, którym ono nie przysługuje?

Ubezpiecz się prywatnie 

W NFZ możemy także ubezpieczyć się prywatnie, bez pośrednictwa zakładu pracy, uczelni czy szkoły. Dostęp do publicznej służby zdrowia nie jest gwarantowany wszystkim obywatelom. Oprócz uczących się, pracujących, zarejestrowanych w urzędach pracy i przebywających na emeryturze, przysługuje ona jeszcze osobom duchownym, służbom mundurowym, rolnikom wraz z rodzinami, sędziom i prokuratorom. Są jednak takie osoby, które nie zaliczają się do żadnej z tych grup. Rozwiązaniem dla nich jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Kwota stawki obliczana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Ubezpieczając się samodzielnie, możemy korzystać ze wszystkich placówek medycznych działających w ramach NFZ.

Dla artystów i cudzoziemców 

Nie każdy, kto pracuje i dostaje wynagrodzenie, jest zatrudniony na umowę o pracę. Wiele osób, zwłaszcza wykonujących wolny zawód, pracuje na umowę o dzieło. To między innymi dla nich przeznaczone jest ubezpieczenie prywatne. Mogą z niego korzystać wyłącznie osoby, które mieszkają w Polsce legalnie, a prócz wspomnianych freelancerów, przeznaczone jest także dla kilku innych grup. Prywatnie ubezpieczyć mogą się pracownicy, którzy przebywają na urlopie bezpłatnym i nie chcą z tego powodu stracić prawa do korzystania z usług publicznej służby zdrowia. To także oferta dla osób, które są wolontariuszami i nie pracują na etacie oraz niepracujących i bez zasiłku. Cudzoziemcy legalnie przebywający w Polsce, również ci mający status uchodźcy, także mają prawo do prywatnego ubezpieczenia. Wniosek można złożyć za pośrednictwem formularza internetowego zamieszczonego na stronie NFZ.